Motosiklet, mopet, skooter veya bisiklet ile herhangi bir alışveriş sitesi için kargo taşımacılığı yapmak isteyen kişilerin; vergi mükellefiyeti tesis ettirmek suretiyle şahıs işletmesi açılışı yapmaları gerekmektedir.

Trendyol, Hepsiburada, Getir, Yemeksepeti gibi firmaların kendi özel şartlanameleri bulunmaktadır ve bu şartlamelerde bazı belgeler istenmektedir. İlgili firmaların web sitelerinden veya telefon aracılığı ile gerekli şartların/evrakların listesi temin edilebilir.

Yukarıda saydığımız firmalardan bazıları, kuryelerden “e-fatura” mükellefiyeti istemektedir. Yani kendilerine düzenlenecek faturanın “e-fatura” niteliğinde olmasını istemektedirler. Bu durumda öncelikle “e-imza” alınmalıdır. (PTT şubelerinden temin edilebilir) ve eğer şartnamede bir entegratörle çalışılması istenmemişse herhangi bir entegratör firma ile irtibat kurularak e-fatura hizmeti alınmalıdır. (uyumsoft, logo, turkcell vb. birçok entegratörlük hizmeti veren firma bulunmaktadır.)

Vergi mükellefiyeti ile ilgili gerekenler kimlik kartı ve işyeri adresinden ibarettir. İşyeri olarak ikametgah adresi gösterilebileceği gibi (kira ise kira kontratı, mülk sahibi ise tapu ile belgelendirmek suretiyle) bazı firmaların sunduğu sanal ofis hizmetinden de yararlanılabilir.

Not: Genç girişimci (29 yaşından gün almamış ve ilk defa vergi mükellefi olacaklar), 3 yıl boyunca 75.000’er TL’ye kadar gelir vergisinden ve ilk yıl (açılıştan itibaren 12 ay) BAĞKUR prim ödemesinden muaftır.